وزیر جهاد کشاورزی: لایحه احیای جهاد سازندگی به زودی ارایه می‌شود

2/6 20
خلاصه

وزیر جهاد کشاورزی: لایحه احیای جهاد سازندگی به زودی ارایه می‌شود ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی گفت: این وزارتخانه به زودی لایحه‌ای برای احیای جهاد سازندگی در راستای توسعه پایدار روستایی و حمایت از تولید در این مناطق به دولت تقدیم می‌کند.

 

وزیر جهاد کشاورزی:

لایحه احیای جهاد سازندگی به زودی ارایه می‌شود

ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی گفت: این وزارتخانه به زودی لایحه‌ای برای احیای جهاد سازندگی در راستای توسعه پایدار روستایی و حمایت از تولید در این مناطق به دولت تقدیم می‌کند.

به گزارش بازار، سیدجواد ساداتی‌نژاد امروز (جمعه، ۱۹ شهریور) در حاشیه بازدید از باغ ۴۰۰ هکتاری گل محمدی در برزک کاشان در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به دستور رئیس جمهور مبنی بر احیای جهاد سازندگی و مدیریت یکپارچه در روستاهای کشور به زودی در وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی به منظور تحقق این مهم با مدیریت مناسب برای حمایت از تولید روستاها با تقدیم لایحه‌ای به دولت پیشنهاد و اجرایی شدن آن مورد توجه قرار می‌گیرد.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: یکی از پیشنهادها این است که برای شروع با ایجاد یک معاونت با این عنوان در وزارت جهاد کشاورزی بتواند فعالیت خود را آغاز کند تا ایجاد ساز و کار قانونی آن در قالب سازمانی که چندین دوره در مجلس شورای اسلامی با ارایه طرح‌هایی در این خصوص و عنوان‌های مختلف بوده است بتواند یک ساماندهی مناسبی را در این حوزه عملیاتی کند.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه روستاها کانون‌های تولید کشاورزی در کشور و نیازمند حمایت جدی هستند، گفت: در صورتی که روستاها به عنوان کانون تولید کشاورزی حمایت نشوند مهاجرت از این مناطق رشد پیدا می‌کند.
سادتی‌نژاد با بیان اینکه یکی از دلایل مهاجرت از حوزه‌های روستایی در سال‌های اخیر ادغام وزارت جهاد سازندگی با وزارت کشاورزی، کاهش حمایت از حوزه تولید و توجه کافی به روستاها بوده است، افزود: در برهه کنونی با توجه به قانون‌های مختلف، حضور چندین دستگاه‌ در حوزه روستاهای کشور مشاهده می‌شود که سبب چالش توسعه پایدار روستایی با محوریت کشاورزی شده است.
وی درباره باغ ۴۰۰ هکتاری در منطقه برزک کاشان با انتقاد از رها شدن ۱۴ ساله این طرح تولیدی که نتوانسته به اهداف مورد نظر برسد، بیان کرد: هزینه‌هایی برای این باغ در این مدت و سال‌های مختلف صرف شده که اصلی‌ترین مشکل آن نبود مدیریت واحد در این عرصه ۴۰۰ هکتاری بوده‌ است.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: امروز با برنامه‌ریزی انجام شده مقرر شد جهاد سازندگی تا یک ماه آینده با کمک تعاون روستایی، شورای شهر برزک و کشاورزان مالک در این باغ مدیریت یکپارچه را مدنظر قرار دهند تا پس از آن وزارت جهاد کشاورزی تمهید و تسهیلات لازم را به زودی برای رفع مشکل‌های حوزه آبیاری این باغ در نظر بگیرد.
به گفته وی، طرح باغ ۴۰۰ هکتاری گل محمدی در برزک کاشان می‌تواند به عنوان یک باغ الگویی در کشور در حوزه این محصول راهبردی معرفی شود و یک اتفاق خیلی خوب را در این منطقه ایجاد کند.