كانون جهادگران جهاد سازندگي
   

 
" اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويل "
   
كانون جهادگران جهاد سازندگي
 
 

* عنوان

* شرح

   

عطر ناب عاشقي دارد اين با هم بودن..! «به مناسبت هفته ارتباطات و روابط عمومي»

( 01/03/1393 )

اشاره: داشتن ارتباط معنوي با خالق هستي، آرامش و احساس تعلق ارزشمندي را سبب مي‌شود. اگر به قدرت مطلق پروردگار وابسته و دلبسته شويم، نياز به پذيرش، تأييد و مهرطلبي از سوي بندگان خداوند و مردم، در ما كم‌رنگ خواهد شد.

چقدر كم، دلپذير و دوست‌داشتني‌اند افرادي كه در اين زمره هستند. شايد تنها وسيله اين آزادگي، رهايي و آسودگي توجه به تأييدكننده قدرتمند، مهربان و پذيرنده نهايي هر فرد يعني خالقش باشد. ناچاريم براي رسيدن به اين آرامش و رضايت و همزيستي سالم و عاشقانه با خود، ابتدا به مصالحه با جهان هستي و خداوند مهربان برسيم، راه ميانجي آشتي بالغانه و آگاهانه، بدون تعصب و ترس، بدون ريا و تزوير با اوست. اين راه‌ها را به علاقه به خود و ديگران و عزت نفس نزديك‌تر مي‌كند، چون در آن صورت به اندازه او وسيع، قدرتمند و بي‌نياز خواهيم بود و انجام كارهاي زيبا مثل ياد دادن، ياد گرفتن، كمك به ديگران، ايجاد شوق و اميد حتي در كارهاي به ظاهر كوچك و پيش‌افتاده به كساني كه به آن ها در ارتباطيم.

*****

در اين نوشتار بر آن نيستم كه بگويم توليدات كشاورزي در كشورمان چه ميزان است؟ ضايعات كشاورزي راه‌حلش چيست؟ ميزان تخريب جنگل‌ها چقدر است؟ چرا كاربري زمين‌ها آسيب‌هاي جدي به اراضي وارد كرده است؟ برداشت شن و ماسه از اراضي كشاورزي در چه روند صعودي است؟ چرا ويلاسازان به روستاهاي شمال هجوم آورده‌اند؟ وظيفه FAO چيست؟ كنوانسيون CITES چه ميزان حفاظت از گونه‌هاي در حال انقراض جانوري و گياهي را به منصه ظهور رسانيده است؟ ميزان خسارت برف به باغداران و دامداران شمال چقدر بوده است؟ ماهيگيري مسئولانه در دنيا چكار كرده است؟ چرا ذخاير آبزيان دريايي در دنيا تحت فشار و رو به كاهش است؟ آسيا 60 درصد دنيا بوده و منابع آبي‌اش 36 درصد آب‌هاي كره زمين است؟ جمعيت ايران 1.1 درصد جمعيت دنيا را دارد و منابع آبي ايران 36 درصد آب كل دنياست؟ نمي‌خواهم تحليل كنم چرايي ميزان بارش باران در ايران 36 درصد متوسط آسيا و 33 درصد متوسط دنيا و متأسفانه ميزان تبخير در ايران سه برابر متوسط دنياست؟ چرا ميزان تبخير سالانه آن در كشور 130 ميليارد مترمكعب است؟...

نمي‌خواهم در اين باره بنويسم كه برخي مديران مسئول آب مصرفي كشور مي‌گويند مي‌توانيم شش ميليارد مترمكعب از آب‌هاي زيرزميني برداشت كنيم، اما به جاي آن هفت ميليارد مترمكعب برداشت مي‌كنيم! يعني در واقع هر سال بيش از يك ميليارد مترمكعب كسري داريم و به بيان ديگر دائماً از بانك چك بي محل مي‌كشيم! ولي بر اين اعتقادم مهم‌ترين شاخص‌ها در اين حوزه‌ها بحث مديريت است، مديريت شايسته منسجم از جنسي كه مقام معظم رهبري مي‌فرمايند لازم است؛ ما در اين حوزه نياز به يك مديريت جهادي داريم و اين مديريت، بار فرهنگي دارد. چرا كه تا زماني كه فرهنگ و فرهنگ‌سازي نباشد فرمول‌هاي اقتصادي نمي‌تواند مكمل باشد تا خروجي لازم را داشته باشد.

در دو دهه پيش از اين‌، كه نه سواد كافي داشتم و نه تجربه كاري، فرهنگ جهادي و ارتباطات از اين جنس را در دل روستاها لمس كردم. نمي‌دانستم كارهايي را كه در دل روستاها به اتفاق همكارانم انجام مي‌دهم يك ارتباط و رابطه معنوي با كشاورزان، دامداران، باغداران و... از جنس امروزه آن يعني روابط عمومي را با شوق و ايثار رقم مي‌زنيم.

صحنه‌هاي زيبايي كه هموراه به يادگار خواهد ماند، آن زمان از تلفن همراه و فناوري‌هاي وابسته به آن خبري نبود، روابط عمومي الكترونيك مفهومي حداقل براي من بي‌سواد نداشت، هرچه بود عشق بود و علاقه. سفره نان يك روستايي در روستاي مهرزمين كه صبح‌گاهان براي كلاس آموزشي و ترويجي ميزبانمان بود، بوي عطر عاشقي در اين سفره مي‌پيچيد، تكه نان و پنيري به همين سادگي! و در پايان كلاس دعاي عاقبت به خيري روستايياني كه به شوق آموختن، سر از پا نمي‌شناختند. صحنه دل‌انگيز عدم قبول رئيس سازمان جهادي كه به هنگام افتتاح پروژه اي در يكي از روستاهاي بخش گازران، راضي به قرباني كردن گوسفندي نبود و مي‌گفت ما وظيفه‌مان را انجام داده‌ايم. اين گوسفند سرمايه توست و ما راضي به اين نيستيم. نوشيدن شير دوشيده تنها دام يك پيرزن روستايي به هنگام پذيرايي در روستا خستگي را از جانمان مي‌زدود، چرا كه در طبق اخلاص به ما هديه مي‌شد. برپايي كلاس آموزشي پس از نماز مغرب و عشاء در مسجد روستاي خوش‌ييلاق با عطر نيايش و دعا آميخته مي‌شد و چه بركتي پيدا مي‌كرد اين كلاس‌ها و چه محصولي مي‌داد اين كاشتن‌هاي علم و دانايي و از اين مثال‌ها بسيار است.

روابط عمومي از همين جاها متولد مي‌شد و حاصلش به بار مي‌نشست، "همه با هم" زيباترين آيين و شعار همدلي و وحدت است، همه با هم زيربناي ارتباطات است، در عرصه كشاورزي و زيربخش‌هاي آن جنس ارتباطات با شعار "همه با هم" كالايي پربها و بي‌نظير است. تا زماني كه در اين عرصه صادقانه تلاش كنيم و در جهت كسب رضاي خدا به روستاييان خدمت كنيم موفقيم و ارتباطات و روابط عمومي مي‌تواند بازتابش زحمات گرانسنگ توليدكنندگان و بهره‌برداران در اقصي‌نقاط كشور را منعكس كند.

خلاصه كلام اينكه، عطر ناب عاشقي دارد اين "با هم بودن و همه با هم بودن". هفته بزرگداشت ارتباطات و روابط عمومي بر تلاشگران اين عرصه در پهنه سرزمين‌مان ايران عزيز مبارك‌باد.

ارتباط در سراسر كشور با بندگان خدا و خدمتگذاري به آنان به‌ويژه روستاييان عزيز كشورمان توفيقي الهي است كه با زحمات همكاران روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي در سراسر كشور رضاي خداوند مهربان را به دنبال خواهد داشت و همواره چنين بادا.


عليرضا كيهان‌پور- مدير روابط عمومي سازمان شيلات ايران

 

در مورد اين مطلب نظر دهيد

 

نام و نام خانوادگي

 

پست الكترونيك

 

وب سايت

 

* نظر شما

 
     
كانون جهادگران جهاد سازندگي
   

جمعه    06/02/1398

 
 

 

نام کاربري

 

کلمه رمز

 

 

کد ملي

 

1575199

تعـداد بازديـد:

 
 
كانون جهادگران جهاد سازندگي

info@kanoonejahadgaran.ir

كليه حقوق اين وب‌سايت متعلق به كانون جهادگران جهاد سازندگي است