كانون جهادگران جهاد سازندگي
   

 
" اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويل "
   
كانون جهادگران جهاد سازندگي
 
 

* عنوان

* شرح

   

انديشيدن نور پديد مي‌آورد

( 20/12/1392 )

فكر و انديشه، راهي مستقيم به سوي حقايق جهان هستي است و در صورتي كه فكر در پيرامون مسائل معنوي تداوم يافته و طولاني شود، ناخودآگاه انسان را به سوي معنويّت مي‌ كشاند.در فكر، نيروي جاذبه‌‌اي وجود دارد كه شخص متفكّر را با مساله‌‌اي كه درباره آن مي‌‌انديشد، پيوند مي‌‌زند و ميان آنها ارتباط برقرار مي‌‌كند. وجود اين نيرو يكي از رازهاي مهم اهميّت فكر و انديشه است. بر اساس وجود اين نيرو، انساني كه درباره خوبي‌ها يا بدي‌ها مي‌‌انديشد و تفكّر او تداوم مي‌‌يابد، كم‌‌كم به‌سوي خوبي‌ها يا هر چه درباره آن فكر مي‌‌كند، جذب مي‌‌شود و آنها نيز به سوي او روي مي‌‌آورند.اين حقيقتي است كه در روايات و فرمايشات خاندان وحي عليهم السلام به آن تصريح شده است. به اين جهت افكار پسنديده، صفا دهنده قلب و زينت‌بخش دل و نوراني كننده باطن انسان است. همان گونه كه افكار زشت و نيز غفلت، ايجاد كننده تاريكي و ظلمت در قلب آدمي است.انساني كه فكر مي‌‌كند و مي‌ انديشد، صفا و نورانيّت دارد و كسي كه غافل است از نعمت تفكّر بهره‌اي ندارد و دلي زنگار گرفته و تاريك دارد.حضرت اميرالمومنين‌ عليه‌السلام در خطبه «وسيله» مي‌‌فرمايند:اَلْفِكرَةُ تُورِثُ نُوراً وَالْغَفلَةُ ظُلْمَهً فكر و انديشه، نورانيّت را به‌جاي مي‌گذارد و غفلت تاريكي را.اَلْفِكرُ يفيدُ الْحِكمَةَ،انديشه افاده حكمت مي‌نمايد»[1].زيرا تفكّر اگر بر اساس حق‌جويي و جست‌وجوي كمال باشد، نشان دهنده حقيقت و بيان كننده واقعيّات جهان هستي در قلمرو شأن شخص متفكّر است و اين خود ايجاد كننده صفا و نورانيّت مي‌ باشد. ولي غفلت از اين حقايق، بر ظلمت و تيرگيهاي موجود مي‌‌افزايد.تحوّلي كه بر اثر كثرت فكر و انديشه، در قلب انسان ايجاد مي‌ شود، او را آماده براي عمل مي‌سازد؛ به اين جهت فكر و انديشه، ايجاد كننده قوّه عامله است. بنابراين، فكر نه‌تنها انسان را براي انجام مسائلي كه مورد تفكّر قرار داده است مهيّا و آماده مي‌‌نمايد، بلكه بر اثر تداوم فكر، در انسان قوّه عامله و نيروي عمل ايجاد مي‌شود و او را به سوي عمل جذب مي‌‌نمايد تا فكر و انديشه، به صورت عمل و رفتار درآيد. حضرت امام صادق‌ عليه‌السلام مي‌‌فرمايند: التَّفَكُّرُ يَدْعُو اِلَي الْبِرِّ وَالْعَمَلِ بِهِ.[2]فكر، انسان را به سوي خوبي‌ها و عمل به آن دعوت مي‌‌كند.فكر و انديشه درباره راز خلقت انسان و هدف از ايجاد و پيدايش او و سرانجام و عاقبت وي، آدمي را به سوي نيكي و مقام «عبوديّت»، فرا مي‌‌خواند. شما به‌وسيله «فكر و انديشه» مي‌‌توانيد با رسيدن به مقام «عبوديّت»، نيروهاي عظيمي را كه در وجودتان به صورت نهان و نهفته وجود دارد، به فعليّت رسانده و بيدار كنيد.

ارزش تفكر در آفرينش خدا

الإمامُ الرِّضا عليه‏السلام: لَيسَتِ العِبادَةُ كَثرَةَ الصِّيامِ وَالصَّلاةِ، وَإنَّما العِبادَةُ كَثرَةُ التَّفَكُّرِ في أمرِ اللّه .امام رضا عليه‏السلام: عبادت به فراوانى روزه و نماز نيست، بلكه عبادت به بسيار انديشيدن در كار خداست. (تحفه العقول: 442 منتخب ميزان الحكمه: 354).

درجه متفكران در نزد خدا

امام حسن عليه‏السلام: اُوصيكُم بتَقوَى اللّه وإدامَةِ التَّفَكُّرِ ؛ فإنَّ التَّفَكُّرَ أبو كُلِّ خَيرٍ واُمُّهُ؛ شما را به تقواى الهى و تداوم انديشه سفارش مى‏كنم؛ زيرا انديشيدن پدر و مادر همه خوبيهاست.(تنبيه الخواطر: 1 / 52 منتخب ميزان الحكمة: 454) .الإمامُ الصّادقُ عليه‏السلام: طَلَبتُ نُورَ القَلبِ فوَجَدتُهُ في التَّفَكُّرِ والبُكاءِ ، وطَلَبتُ الجَوازَ علَى الصِّراطِ فوَجَدتُهُ في الصَّدَقَةِ ، وطَلَبتُ نُورَ الوَجهِ فوَجَدتُهُ في صَلاةِ اللَّيلِ .امام صادق عليه‏السلام: روشنايى دل را جوييدم و آن را در انديشيدن و گريستن يافتم و گذر از صراط را جوييدم و آن را در صدقه دادن يافتم و نورانيّت چهره را جوييدم و آن را در نماز شب يافتم .(مستدرك الوسائل: 12 / 173 / 13810 منتخب ميزان الحكمه: 572).

 

در مورد اين مطلب نظر دهيد

 

نام و نام خانوادگي

 

پست الكترونيك

 

وب سايت

 

* نظر شما

 
     
كانون جهادگران جهاد سازندگي
   

يكشنبه    30/10/1397

 
 

 

نام کاربري

 

کلمه رمز

 

 

کد ملي

 

1544186

تعـداد بازديـد:

 
 
كانون جهادگران جهاد سازندگي

info@kanoonejahadgaran.ir

كليه حقوق اين وب‌سايت متعلق به كانون جهادگران جهاد سازندگي است